
Midi Tower (ATX)
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Fractal Design Define 7 Compact is €136.87. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fractal Design Define 7 Compact |
| Brand | Fractal Design |
Product Properties | |
| Release Year | 2020 |
| Chassis Type | Midi Tower (ATX) |
| Colour | Black |
| LED Lighting | No |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ATX |
Connections | |
| Microphone (3.5mm) Port | Yes |
| Headphone (3.5mm) Port | Yes |
| USB-C | Yes |
| USB-A | Yes |
| No. of USB-A | 4 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Material | |
| Material | Aluminium, Steel |
Storage | |
| 2.5" bays | 4 pcs |
| 5.25" bays | 0 pcs |
| 3.5" bays | 2 pcs |
Design | |
| Soundproof | No |
| Meshfront | No |
| Window Side Panel | No |
| Dust Filter | Yes |
Expansion Slots | |
| Expansion Slots | 7 pcs |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2020-06-11 |
Power Supply | |
|---|---|
| PSU Format | ATX |
| PSU Effect | 0 W |
| PSU Integrated | No |
| PSU Placement | Bottom |
Cooling | |
| Fan Mounts 200 mm | 0 |
| Fan | Yes |
| Fan Mounts 80 mm | 0 |
| Fan Controllers | No |
| Fans Included | 2 |
| Fan Mounts Total | 7 |
| Fan Mounts 90 mm | 0 |
| Fan Mounts 92 mm | 0 |
| Heat Zones | 1 |
| Fan Mounts 120 mm | 7 |
| Fan Mounts 140 mm | 4 |
| Liquid Cooling Support | No |
Measures | |
| Height | 47.4 cm |
| Depth | 42.7 cm |
| Width | 21.0 cm |
| Weight | 8.6 kg |
| CPU Cooler Height (max) | 169.0 mm |
| Graphics Card Length (max) | 360.0 mm |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.