
Mirrorless Camera, CMOS, APS-C, 33 MP, Continuous Drive, Face Detection, 612g
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Canon EOS R7 is €1,099.00. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
Product | |
|---|---|
| Product name | Canon EOS R7 |
| Brand | Canon |
| Type | Mirrorless Cameras |
Product Properties | |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Black |
| Lens | Body Only |
| Lens Mount | Canon EF, Canon RF |
| Included Lens | Without Objective |
Communication | |
| GPS | Yes |
Picture | |
| Max Frames Per Second (FPS) | 15.0 |
| Shutter Speed | 30-1/8000 |
| Shutter Speed | 30-1/8000 |
| Image File Format | RAW, HEIF, JPEG |
| Image Stabilization | Yes |
Features | |
| App Control | Yes |
| Features | Face Detection, Continuous Drive |
Connections | |
| HDMI Type | HDMI Type D |
| USB Version | 3.2 (Gen 2) |
| USB | Yes |
| Microphone Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB Type | USB-C |
| Headphone Port | Yes |
Sensor | |
| Sensor Format | APS-C |
| Number of Pixels (total) | 34.0 MP |
| ISO Rating (max) | 32000.0 |
| Sensor Type | CMOS |
| ISO Rating (min) | 100.0 |
| Number of Pixels (effective) | 33.0 MP |
Display | |
|---|---|
| Viewfinder | Electronic (EVF) |
| Display Resolution | 2360000 pixels |
| Screen Features | Touchscreen |
| Display Size | 3.0 " |
Storage | |
| Flash Memory | Yes |
| Dual Memory Card Slots | Yes |
| Memory Cards | Secure Digital (SD), Secure Digital XC (SDXC), Secure Digital HC (SDHC) |
Video | |
| Video Resolution (FPS) | 3840x2160 (24, 25, 30, 50, 60fps), 1920x1080 (24, 25, 30, 50, 60, 100, 120fps) |
| Video Resolution (max) | 3840x2160 (4K) |
| Video File Format | MOV, MP4 |
Audio | |
| Audio File Formats | PCM, Stereo |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 4.2 |
Technical Specifications | |
| Autofocus System | Phase Detection (PDAF) |
| Flash Sync Speed (sec) | 1/320 sec |
| Focus | Autofocus (AF) |
| Flash | External |
| AF Points | 651 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Weight | 612.0 g |
| Dimensions (HxWxD) | 90x132x92 |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2022-06-01 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.