
Radeon RX 9070 XT
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Acer Radeon RX 9070 XT Nitro OC HDMI 3xDP 16GB is €798.12. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Acer Radeon RX 9070 XT Nitro OC HDMI 3xDP 16GB |
| Brand | Acer |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 9070 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 4096 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 2400 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 3100 MHz |
Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Clock | 20000 MHz |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2025-03-12 |
Connections | |
|---|---|
| PCIe Version | 5.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 2.1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 700W |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Length | 295.0 mm |
| Number of Slots | 2.5 pcs |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.