
Midi Tower (ATX)
Lowest price for Fractal Design Meshify 2 Compact Lite is -. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fractal Design Meshify 2 Compact Lite |
| Brand | Fractal Design |
Product Properties | |
| Chassis Type | Midi Tower (ATX) |
| Colour | White, Black |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ATX |
| LED Lighting | No |
Connections | |
| Microphone (3.5mm) Port | Yes |
| Headphone (3.5mm) Port | Yes |
| USB-C | No |
| USB-A | Yes |
| No. of USB-A | 2 pcs |
Material | |
| Material | Glass, Steel |
Design | |
| Dust Filter | Yes |
| Meshfront | Yes |
| Window Side Panel | Yes |
| Soundproof | No |
Storage | |
| 3.5" bays | 2 pcs |
| 3.5" / 2.5" bays | 2 pcs |
| 2.5" bays | 2 pcs |
Power Supply | |
| PSU Integrated | No |
| PSU Format | ATX |
Expansion Slots | |
|---|---|
| Expansion Slots | 7 pcs |
Cooling | |
| Fan Mounts 200 mm | 0 |
| Fan | Yes |
| Fan Mounts 140 mm | 4 |
| Fan Controllers | No |
| Liquid Cooling Support | Yes |
| Fans Included | 3 |
| Fan Mounts Total | 7 |
| Fan Mounts 120 mm | 7 |
Measures | |
| Weight | 8.1 kg |
| PSU Max Length (max) | 180.0 mm |
| Height | 47.5 cm |
| Depth | 42.4 cm |
| Width | 21.0 cm |
| CPU Cooler Height (max) | 169.0 mm |
| Graphics Card Length (max) | 345.0 mm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2022-10-06 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.