
16" AMD Ryzen 9, 3.3 GHz, 32 GB RAM, 1 TB SSD
Try flexible payments with
Lowest price for ASUS ROG Flow X16 GV601RW-M5039W is -. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Flow X16 GV601RW-M5039W |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Series | ASUS ROG |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Grey |
| Screen Size | 16.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 1100.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2022-10-24 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 3070 Ti |
| Graphic Card Memory Size | 8 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Processor | |
| Processor Model | 6900HS |
| Processor | AMD Ryzen 9 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Processor Model | 6900HS |
| Processor Cores | 8 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Measures | |
| Height | 1.9 cm |
| Depth | 24.3 cm |
| Width | 35.5 cm |
| Weight | 2.1 kg |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.