
14" AMD Ryzen 9, 4 GHz, 32 GB RAM, 1 TB SSD
Try flexible payments with
Lowest price for ASUS ROG Zephyrus G14 GA402XZ-N2002W is -. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Zephyrus G14 GA402XZ-N2002W |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Series | ASUS ROG |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Grey |
| Screen Size | 14.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1080p (Full HD) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, DisplayPort, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Screen Type | IPS |
| Response Time | 3.0 ms |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. RAM Supported | 32 GB |
| Number of RAM Slots | 2 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | 7940HS |
| Processor | AMD Ryzen 9 |
| Processor Speed | 4.0 GHz |
| Processor Model | 7940HS |
| Processor Cores | 8 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 4080 |
| Graphic Card Memory Size | 12 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 2.1 cm |
| Depth | 22.7 cm |
| Width | 31.2 cm |
| Weight | 1.7 kg |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2023-02-04 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.