
Radeon RX 6800 XT
Try flexible payments with
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Powercolor Radeon RX 6800 XT Red Devil is €1,560.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Powercolor Radeon RX 6800 XT Red Devil |
| Brand | Powercolor |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 6800 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Release Year | 2020 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 4608 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 2090 MHz |
| GPU Clock Speed Boost | 2340 MHz |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 850W |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2020-11-26 |
Connections | |
|---|---|
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Clock | 16000 MHz |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| DirectX | 12.0 |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Length | 320.0 mm |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.