
Mini Tower (Micro-ATX), Compact (Mini-ITX)
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Thermaltake Tower 300 Microtower Game is €179.04. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Thermaltake Tower 300 Microtower Game |
| Brand | Thermaltake |
Product Properties | |
| Chassis Type | Compact (Mini-ITX), Mini Tower (Micro-ATX) |
| Colour | White, Grey |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ATX |
| LED Lighting | Yes |
| Material | Steel, Glass |
Connections | |
| Headphone (3.5mm) Port | Yes |
| USB-C | Yes |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| USB-A | Yes |
| No. of USB-A | 2 pcs |
Storage | |
| 3.5" bays | 3 pcs |
| 2.5" bays | 3 pcs |
Design | |
| Dust Filter | No |
| Meshfront | No |
| Window Side Panel | No |
| Soundproof | No |
Expansion Slots | |
| Expansion Slots | 4 pcs |
Power Supply | |
|---|---|
| PSU Integrated | No |
| PSU Placement | Bottom |
Cooling | |
| Fan | Yes |
| Fan Mounts 140 mm | 8 |
| Fan Controllers | No |
| Liquid Cooling Support | No |
| Fans Included | 3 |
| Fan Mounts Total | 14 |
| Fan Mounts 120 mm | 7 |
Measures | |
| Weight | 8.3 kg |
| PSU Max Length (max) | 220.0 mm |
| Height | 55.1 cm |
| Depth | 28.1 cm |
| Width | 34.2 cm |
| CPU Cooler Height (max) | 210.0 mm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2024-02-14 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.