
Midi Tower (ATX)


*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Fractal Design North Mesh Side Panel Chalk White is €135.99. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fractal Design North Mesh Side Panel Chalk White |
| Brand | Fractal Design |
Product Properties | |
| Chassis Type | Midi Tower (ATX) |
| Colour | White |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| LED Lighting | No |
| Material | Steel |
Connections | |
| Microphone (3.5mm) Port | Yes |
| Headphone (3.5mm) Port | Yes |
| USB-C | Yes |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| USB-A | Yes |
| No. of USB-A | 2 pcs |
Design | |
| Dust Filter | Yes |
| Meshfront | Yes |
| Window Side Panel | Yes |
| Soundproof | No |
Storage | |
| 3.5" / 2.5" bays | 2 pcs |
| 2.5" bays | 2 pcs |
Expansion Slots | |
| Expansion Slots | 7 pcs |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2025-11-17 |
Power Supply | |
|---|---|
| PSU Integrated | No |
| PSU Placement | Bottom |
| PSU Format | ATX |
Cooling | |
| Fan | Yes |
| Fan Mounts 140 mm | 6 |
| Fan Controllers | No |
| Liquid Cooling Support | Yes |
| Fans Included | 2 |
| Fan Mounts Total | 8 |
| Fan Mounts 120 mm | 8 |
Measures | |
| Weight | 7.6 kg |
| PSU Max Length (max) | 255.0 mm |
| Height | 46.9 cm |
| Depth | 44.7 cm |
| Width | 21.5 cm |
| CPU Cooler Height (max) | 170.0 mm |
| Graphics Card Length (max) | 355.0 mm |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.