*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for TCL 85C7K is €2,499.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 85C7K |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 85.0 " |
| Operating System | Google TV |
| Brightness (Nits) | 3000.0 cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Release Year | 2025 |
| Colour | Black |
Picture | |
| ALLM | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LCD, QLED |
| HDR Type | Dolby Vision IQ, HLG, HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | Yes |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC, eARC |
| Features | Time-shift, USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 3.0 |
| Connections | HDMI, USB-A |
| HDMI Version | 1.4, 2.0, 2.1 |
| CEC | Yes |
| HDCP Version | 1.4, 2.2 |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, IMAX Enhanced |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 600x400 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 37.9 cm |
| Weight (without legs) | 34.1 kg |
| Height (without legs) | 5.79 cm |
| Width | 188.8 cm |
| Depth (without legs) | 108.4 cm |
| Depth (including legs) | 11.24 cm |
| Weight (including legs) | 36.6 kg |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2025-06-12 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.