
Camera Flash, I-TTL (Nikon), Manual, TTL
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Nikon SB-5000 is €619.13. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Nikon SB-5000 |
| Brand | Nikon |
Product Properties | |
| Motorised Zoom | Automatic |
| Features | Slave Mode, Swivel Head |
| Guide Number (ISO 100/m) | 34.5 |
| Bounce Angles | -7 to +90° |
| Flash Coverage (min) | 24.0 mm |
| Flash Coverage (max) | 200.0 mm |
| Flash Control Modes | TTL, Manual, I-TTL (Nikon) |
| Design | Camera Flash |
| Fits to Brand | Nikon |
Features | |
| AF-Assist Illuminator | No |
| Swivel Head | Yes |
Display | |
|---|---|
| Display | Yes |
Power Source | |
| Battery Technology | Alkaline, NiMH |
| Recycling Time (Alkaline) | 2.6 sec |
| Recycling Time (NiMH) | 1.8 sec |
| Power Source | Battery |
| Type of Battery | AA (LR06) |
Measures | |
| Width | 103.0 mm |
| Height | 137.0 mm |
| Depth | 73.0 mm |
| Weight (with batteries) | 420.0 g |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2016-01-08 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.