
Car Navigation
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for TomTom GO Essential 5 is €148.07. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Product | |
|---|---|
| Product name | TomTom GO Essential 5 |
| Brand | TomTom |
| Type | Car Navigation |
Type | |
| Controls | Voice Control, Touch Screen |
| Accessories | Sat Nav Map |
Product Properties | |
| External Antenna | No |
| Colour Display | Yes |
Features | |
| Features | GPS-coordinates, TMC, Speed Camera Detection |
| Map Coverage | France, United Kingdoms, Poland, Italy, New Zealand, Sweden, Ireland, Australia, Europe |
Connections | |
| USB Type | Micro-USB |
Display | |
| Screen Resolution | 480x272 |
| Display Size | 5.0 " |
Memory | |
| Included Memory | 16000 MB |
| Memory Type | microSD |
Interface | |
|---|---|
| Headphone Jack | No |
LCD Monitor | |
| Touch Screen | Yes |
Accuracy | |
| DGPS Ready | No |
Wireless | |
| Wireless Communication | Wi-Fi, Bluetooth |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Life | 1.0 h |
Measures | |
| Weight | 201.0 g |
| Height | 9.1 cm |
| Depth | 1.9 cm |
| Width | 14.2 cm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2020-02-28 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.