
ITX, Mini-ITX, Socket AM5AMD B650E, AMD B650
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI is €231.99. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Socket AMD | Socket AM5 |
| Form Factor | ITX, Mini-ITX, ATX |
| Cooling | Passive |
| Chipset | AMD B650, AMD B650E |
| Processor Support AMD | Ryzen 9, Ryzen 7, Ryzen 3, Ryzen 5 |
| Number of Processors | 1 |
| Processor | AMD |
Features | |
| Integrated Processor | No |
| Integrated Graphics Card | Yes, No |
| Type of RAID | RAID 0, RAID 1 |
| RAID Controller | Yes |
| Suitable for Mining | No |
| Integrated Sound Card | Yes |
| Multiple GPU Support | No |
| Integrated Network Card | Yes |
| TPM 2.0 | No |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2x2 |
| Expansion Slots | PCIe x16 |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of PCIe x16 | 1 pcs |
| No. of USB-A | 6 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| No. of USB-C | 2 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| PCIe Version | 5.0, 4.0 |
| No. of 3.5 mm Jack | 3 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Memory | |
|---|---|
| Memory Speed (max) | 6400 MHz |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Module | DIMM |
| Memory Size (max) | 64 GB |
| Memory Type | DDR5 |
Network | |
| Ethernet Speed (max) | 1 Gbit/s, 2.5 Gbit/s |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
Internal Connections | |
| Number of CPU Fan Connectors | 1 pcs |
| Number of SATA | 2 pcs |
| Internal Connections | CPU Fan Connector, USB 2.0 Header, 8-pin ATX12V/EPS12V (4+4), Addressable RGB Header, USB 3.2 Gen 1 Header, USB 3.2 Gen 2 Type-C Header, M.2, SATA, RGB Header, 24-pin ATX, 4-pin Fan Connector |
| Number of RGB Headers | 1 pcs |
| SATA Version | SATA III (6.0 Gbit/s) |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Header | 1 pcs |
| Number of 8-pin ATX12V/EPS12V (4+4) | 1 pcs |
| M.2 Key Type | M Key |
| M.2 | Yes |
| Number of 4-pin Fan Connectors | 1 pcs |
| Number of USB 2.0 Headers | 2 pcs |
| Number of Addressable RGB Headers | 1 pcs |
| Number of 24-pin ATX | 1 pcs |
| U.2 | No |
| M.2 Form Factor | 2280, 2242, 2260 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Headers | 2 pcs |
| Number of M.2 | 2 pcs |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2022-11-07 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.