
ATX, Socket 1700, Intel Z790
Lowest price for ASUS ROG STRIX Z790-H Intel Z790 is €336.56. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG STRIX Z790-H Intel Z790 |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Form Factor | ATX |
| Socket Intel | Socket 1700 |
| Processor Support Intel | Celeron, Core i5, Core i7, Core i9 |
| Cooling | Passive |
| Chipset | Intel Z790 |
| Number of Processors | 1 |
| Processor | Intel |
Features | |
| Integrated Processor | No |
| Integrated Graphics Card | Yes |
| Type of RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| RAID Controller | Yes |
| Suitable for Mining | No |
| Integrated Sound Card | Yes |
| Multiple GPU Support | No |
| Integrated Network Card | Yes |
| TPM 2.0 | No |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2x2 |
| Expansion Slots | PCIe x16, PCIe x1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of PCIe x16 | 2 pcs |
| No. of USB-A | 8 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
| Number of PCIe x1 | 1 pcs |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, Optical S/PDIF, HDMI, DisplayPort |
| No. of USB-C | 2 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| PCIe Version | 5.0, 4.0, 3.0 |
| No. of 3.5 mm Jack | 5 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Memory | |
|---|---|
| Memory Speed (max) | 7800 MHz |
| Memory Slots | 4 |
| Memory Module | DIMM |
| Memory Size (max) | 128 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Network | |
| Ethernet Speed (max) | 2.5 Gbit/s |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
Internal Connections | |
| Number of CPU Fan Connectors | 2 pcs |
| Number of SATA | 4 pcs |
| Internal Connections | CPU Fan Connector, USB 2.0 Header, 8-pin ATX12V/EPS12V (4+4), Addressable RGB Header, USB 3.2 Gen 1 Header, USB 3.2 Gen 2 Type-C Header, M.2, SATA, RGB Header, 24-pin ATX, 4-pin Fan Connector |
| Number of RGB Headers | 1 pcs |
| SATA Version | SATA III (6.0 Gbit/s) |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Header | 1 pcs |
| Number of 8-pin ATX12V/EPS12V (4+4) | 2 pcs |
| M.2 Key Type | M Key |
| M.2 | Yes |
| Number of 4-pin Fan Connectors | 5 pcs |
| Number of USB 2.0 Headers | 4 pcs |
| Number of Addressable RGB Headers | 3 pcs |
| Number of 24-pin ATX | 1 pcs |
| U.2 | No |
| M.2 Form Factor | 2280, 2242, 2260, 22110 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Headers | 2 pcs |
| Number of M.2 | 4 pcs |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2023-02-02 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.