
ATX, Socket AM5AMD B850
It's a good time to buy! Prices are currently €92 less than average.
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for ASUS ROG Strix B850-A Gaming WiFi is €246.99. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Strix B850-A Gaming WiFi |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Socket AMD | Socket AM5 |
| Form Factor | ATX |
| Cooling | Passive |
| Chipset | AMD B850 |
| Number of Processors | 1 |
| Processor | AMD |
Features | |
| Integrated Processor | No |
| Integrated Graphics Card | No |
| Type of RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| RAID Controller | Yes |
| Suitable for Mining | No |
| Integrated Sound Card | Yes |
| Multiple GPU Support | No |
| Integrated Network Card | Yes |
| TPM 2.0 | No |
Memory | |
| Memory Speed (max) | 8000 MHz |
| Memory Slots | 4 |
| Memory Module | DIMM |
| Memory Size (max) | 256 GB |
| Memory Type | DDR5 |
Network | |
| Ethernet Speed (max) | 2.5 Gbit/s |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2025-01-06 |
Connections | |
|---|---|
| USB Version | USB 2.0 |
| Expansion Slots | PCIe x16, PCIe x8, PCIe x4 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Number of PCIe x4 | 1 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of PCIe x16 | 1 pcs |
| No. of USB-A | 8 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| No. of USB-C | 2 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| PCIe Version | 5.0, 4.0 |
| No. of 3.5 mm Jack | 2 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Internal Connections | |
| Number of CPU Fan Connectors | 1 pcs |
| Number of SATA | 2 pcs |
| Internal Connections | CPU Fan Connector, USB 2.0 Header, 8-pin ATX12V/EPS12V (4+4), Front Panel Audio Header, Addressable RGB Header, M.2, Thunderbolt Header, SATA, 24-pin ATX, 4-pin Fan Connector, Front Panel Header |
| SATA Version | SATA III (6.0 Gbit/s) |
| Number of 8-pin ATX12V/EPS12V (4+4) | 2 pcs |
| M.2 Key Type | M Key |
| M.2 | Yes |
| Number of 4-pin Fan Connectors | 4 pcs |
| Number of USB 2.0 Headers | 2 pcs |
| Number of Addressable RGB Headers | 3 pcs |
| Number of 24-pin ATX | 1 pcs |
| U.2 | No |
| M.2 Form Factor | 2280, 2242, 2260, 22110 |
| Number of Thunderbolt Headers | 1 pcs |
| Number of M.2 | 4 pcs |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.