
Video Camera, 120fps, 1MOS, 2160p (4K)
Try flexible payments with
Lowest price for Panasonic HC-X2000 is €2,102.37. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Panasonic HC-X2000 |
| Brand | Panasonic |
Product Properties | |
| Type | Video Camera |
| Video Resolution (max) | 2160p (4K) |
| Max. Frames per Second (FPS) | 120fps |
| Filter Size | 62.0 mm |
| Colour | Black |
| Focus Control | Auto & Manual |
| Image Stabilization Type | Optical |
Picture | |
| Recordable Files | MOV,AVCHD,MP4 |
| Image Stabilization | Yes |
Features | |
| Built-In Light | Yes |
| Night Shot | No |
| App Control | Yes |
| Built-In Flash | No |
| Features | Live Stream Capability, Built-in ND Filter, Remote Control |
| Still Pictures | Yes |
Connections | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Connections | Headphone Jack, Micro-USB, XLR in |
Sensor | |
| Sensor | 1MOS |
| Sensor Megapixels | 8.29 MP |
| Sensor Size | 1/2.5 |
Storage | |
| Flash Memory | Yes |
| SD Type | SDXC, SD, SDHC |
Display | |
|---|---|
| Display Size | 3.5 " |
| Viewfinder | Yes |
| Display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
Lens/Zoom | |
| Focal Length (Wide-Tele) | 4.1-98.9 |
| Digital Zoom | 48 x |
| Optical Zoom | 24 x |
| Aperture (Wide-Tele) | 1.8-4 |
| Max Focal Length (35mm Equiv) | 600.0 mm |
| Min Focal Length (35mm Equiv) | 25.0 mm |
Recording | |
| Sound | Stereo |
| Recordable Files | AVCHD, MOV |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Wi-Fi | Yes |
Power Source | |
| Type of Battery | Built-in Battery |
Measures | |
| Weight | 1500.0 g |
| Height | 127.0 mm |
| Width | 254.0 mm |
| Depth | 127.0 mm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2020-01-07 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.