
LCD, 16:10 1920x1200
Try flexible payments with
Lowest price for Epson EB-PU1007 is €6,533.83. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Epson EB-PU1007 |
| Brand | Epson |
Type | |
| LCD Type | 3LCD |
| Type of Projector | Standard |
| Technology | LCD |
Product Properties | |
| Properties | Remote Control, Built-in Speakers, Auto Calibration |
| Noise Level (normal mode) | 33 dB |
| Colour | White, Black |
| Noise Level (eco/low/whisper mode) | 29 dB |
| Lamp Life (eco/low mode) | 30000 h |
| Lamp Life (standard mode) | 20000 h |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Keystone Adjustment | Horizontal, Vertical |
| Brightness (ANSI) | 7000 |
| Image Settings | Keystone Corrections, Zoom |
| Brightness (eco, ANSI) | 4900 |
| HDR | Yes |
| Light Source | Laser |
| Contrast (dynamic) | 2500000 :1 |
| 3D | No |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Can Run on Batteries | No |
Connections | |
| USB In | 2 |
| Inputs | RS 232, VGA, Ethernet, DVI, USB |
| USB Type | USB-A, USB-B |
| 3.5mm (AUX) Out | 1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| HDMI | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1200 |
Power Supply | |
| Power Consumption (normal) | 431.0 W |
| Power Consumption (eco) | 366.0 W |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Measures | |
| Weight | 16.3 kg |
| Width | 545.0 mm |
| Depth | 436.0 mm |
| Height | 189.0 mm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2021-08-18 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.