
DLP, 16:9, 4:3, 16:10 1920x1080 (Full HD)
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Optoma ZH450 is €1,291.63. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Optoma ZH450 |
| Brand | Optoma |
Type | |
| Type of Projector | Standard |
| Technology | DLP |
Product Properties | |
| Properties | Remote Control |
| Colour | White |
| Noise Level (eco/low/whisper mode) | 29 dB |
| Lamp Life (standard mode) | 30000 h |
| Projection Distance (min) | 1.0 m |
| Projection Distance (max) | 10.0 m |
Features | |
| App Control | No |
| Can Run on Batteries | Yes |
Connections | |
| Inputs | RS 232, USB |
| USB Type | USB-A |
| HDMI Version | 2.0 |
| 3.5mm (AUX) Out | 1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
| HDMI | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
Power Supply | |
| Power Consumption (eco) | 119.0 W |
Picture | |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9, 4:3, 16:10 |
| Keystone Adjustment | Horizontal, Vertical |
| Brightness (ANSI) | 4500 |
| Zoom | Manual Optical |
| Image Settings | Keystone Corrections, Zoom |
| Focus | Manual |
| Supported Picture Formats | 1080p |
| Horizontal Lens Shift % | 30.0 % |
| HDR | No |
| Contrast (standard) | 300000 :1 |
| Light Source | Laser |
| Vertical Lens shift % | 30.0 % |
| Lens Shift Adjustment | Vertical, Horizontal |
| 3D Type | 3D Ready |
| 3D | Yes |
Measures | |
| Weight | 3.0 kg |
| Width | 274.0 mm |
| Depth | 216.0 mm |
| Height | 114.0 mm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2023-03-02 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.