Evolution R210SMS-300+
Evolution R210SMS-300+
Mitre Saw, 13.2kg
Popularity
20
in
Mitre Saws
AD
eBay
Evolution R210SMS-300+ Pro Multi-Material Sliding Mitre Saw 210mm 1500W 110V EV
Free shipping
Screwfix
Evolution R210SMS-300+ 210mm Electric Single-Bevel Sliding Multi-Material Mitre Saw 220-240V (844HG)
eBay
Free shipping
Related products
We have picked out a selection of products that might interest you.
Product details
Features
Product
Product nameEvolution R210SMS-300+
BrandEvolution
TypeMitre Saws
Product Properties
No Load Speed3750 rpm
Power Input1500 W
Features
Mitre Capacity (left)50.0 °
Dust bagYes
Included AccessoriesSaw Blade, Blade Guard
Mitre Capacity (right)50.0 °
Blade Bore25.4 mm
Bevel CapacityYes
Power Source
Power SourceAC Mains
Voltage240.0 V
Measures
Length710.0 mm
Height320.0 mm
Cable Length3.0 m
Weight13.2 kg
Width710.0 mm
Blade Diameter210.0 mm