
1920x1080 (Full HD), IPS/PLS
Lowest price for ASUS ZenScreen GO MB16AWP is €560.28. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ZenScreen GO MB16AWP |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1200 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | No, Yes |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 15.6 " |
| Energy Class | C |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.179 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | No |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| USB Type | USB-C |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | No |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 7.8 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 8 W |
Measures | |
| Depth Without Stand | 0.9 cm |
| Weight With Stand | 1.1 kg |
| Width | 35.8 cm |
| Height With Stand | 22.5 cm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2022-10-10 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.