
3840x2160 (4K)
Try flexible payments with
Lowest price for ASUS ProArt PA32DC is €4,575.41. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ProArt PA32DC |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Surface Treatment | Matte |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 32.0 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Pixel Size | 0.182 mm |
| Resolution | 3840x2160 (4K) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 38 W |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2022-10-19 |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | No |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 5 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 2.0 |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A, USB-C |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 3 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 5.4 cm |
| Weight With Stand | 8.0 kg |
| Width | 73.5 cm |
| Depth With Stand | 16.3 cm |
| Height Without Stand | 46.7 cm |
| Height With Stand | 48.9 cm |
| Weight Without Stand | 7.6 kg |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.