
2560x1440, IPS/PLS
Lowest price for ASUS ROG Strix XG279Q is €779.67. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Strix XG279Q |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | Nvidia G-sync Compatible |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 27.0 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Pixel Size | 0.233 mm |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Refresh Rate | 170 Hz |
| Brightness (Nits) | 400.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Curved Screen | Yes |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (In Use) | 29 W |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 2 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 2.0 |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 8.2 cm |
| Weight With Stand | 7.0 kg |
| Width | 61.1 cm |
| Depth With Stand | 27.0 cm |
| Height Without Stand | 36.7 cm |
| Height With Stand | 54.2 cm |
| Weight Without Stand | 4.0 kg |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2020-04-10 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.