
Mirrorless Camera, CMOS, Full Frame (35mm), 24 MP, Weather Sealed, Continuous Drive, 920g
Try flexible payments with
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Canon EOS R1 is €5,213.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Product | |
|---|---|
| Product name | Canon EOS R1 |
| Brand | Canon |
| Type | Mirrorless Cameras |
Product Properties | |
| Release Year | 2024 |
| Colour | Black |
| Lens | Body Only |
| Lens Mount | Canon RF |
| Included Lens | Without Objective |
Communication | |
| GPS | Yes |
Picture | |
| Max Frames Per Second (FPS) | 40.0 |
| Shutter Speed | 30-1/8000 |
| Picture Resolution (max) | 6000x4000 |
| Shutter Speed | 30-1/8000 |
| Image File Format | RAW, HEIF, JPEG |
| Image Stabilization | Yes |
Features | |
| App Control | Yes |
| Features | Continuous Drive, Weather Sealed |
Connections | |
| HDMI Type | HDMI Type A |
| USB Version | 3.2 (Gen 2) |
| USB | Yes |
| Microphone Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB Type | USB-C |
| Headphone Port | Yes |
Storage | |
| Flash Memory | No |
| Dual Memory Card Slots | No |
| Memory Cards | CFExpress |
Sensor | |
|---|---|
| Sensor Format | Full Frame (35mm) |
| Number of Pixels (total) | 28.0 MP |
| Sensor Type | CMOS |
| ISO Rating (min) | 100.0 |
| Number of Pixels (effective) | 24.0 MP |
Display | |
| Viewfinder | LCD/OLED |
| Display Resolution | 2100000 pixels |
| Screen Features | Touchscreen |
| Display Size | 3.2 " |
Video | |
| Video Resolution (max) | 3840x2160 (4K) |
| Video File Format | MP4, MPEG4 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Audio | |
| Audio File Formats | PCM, AAC |
Technical Specifications | |
| Flash Sync Speed (sec) | 1/320 sec |
| Focus | Auto & Manual Focus |
| Flash | External |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Weight | 920.0 g |
| Dimensions (HxWxD) | 150x158x87 |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2024-08-03 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.