
CD-Player, Portable, DAB+, RDS, FM, Digital Radio
Lowest price for TechniSat DigitRadio 1990 is €87.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TechniSat DigitRadio 1990 |
| Brand | TechniSat |
Type | |
| System Type | One Unit |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Features | |
| Turntable | No |
| CD Changer | No |
| Portable | Yes |
| Functions | Timer, Display, Alarm, Clock |
| CD-Player | Yes |
| Radio | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-A, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | No |
| Outputs | 3.5 mm Jack |
Watt | |
| Total Output RMS | 3.0 W |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 18.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.8 W |
File Formats | |
| Supported File Formats | MP3 |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2020-10-16 |
Audio | |
|---|---|
| Supported Disc Formats | CD-RW, CD, CD-R |
| Radio Type | FM, DAB+, Digital Radio, RDS |
| Number of presets | 60 |
| Manual Audio Changes | Volume |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Wireless Communication | Bluetooth |
Power Source | |
| Power Source | Battery, AC Mains |
| Type of Battery | C (LR14) |
Measures | |
| Weight | 1.25 kg |
| Height | 11.6 cm |
| Depth | 21.2 cm |
| Width | 27.0 cm |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.