
Radeon RX 6800 XT
Try flexible payments with
Lowest price for ASUS Radeon RX 6800 XT ROG Strix LC HDMI 2 x DP 16GB is -. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS Radeon RX 6800 XT ROG Strix LC HDMI 2 x DP 16GB |
| Brand | ASUS |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 6800 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Liquid |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 4608 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 2110 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2360 MHz |
| Number of Slots | 2.2 pcs |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Clock | 16000 MHz |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | Yes |
| NVLink | No |
| Vulkan | Yes |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 43.6 mm |
| Height | 130.8 mm |
| Length | 277.0 mm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2020-11-27 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.