
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Powercolor Radeon RX 6500 XT Fighter HDMI DP 4GB is €268.74. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Powercolor Radeon RX 6500 XT Fighter HDMI DP 4GB |
| Brand | Powercolor |
Series | |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Release Year | 2021 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 1024 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 2 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 400W |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Clock | 18000 MHz |
| Memory Bus | 64 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | Yes |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 126.0 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Length | 191.0 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2022-01-27 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.