
RTX 6000
Try flexible payments with
Lowest price for Nvidia RTX6000 Ada Graphics Card GDDR6 is €9,880.63. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Nvidia RTX6000 Ada Graphics Card GDDR6 |
| Brand | Nvidia |
Series | |
| Nvidia Quadro | RTX 6000 |
| Type | Nvidia Quadro |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Release Year | 2024 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| VR support (Virtual Reality) | No |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort |
| Number of DisplayPort | 4 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 300W |
| Power Connector | 1x16-pin |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 267.0 mm |
| Height | 112.0 mm |
| Length | 266.7 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2024-03-04 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.