
Action Camera, 100fps, 8k
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for GoPro GoPro MAX2 is €424.91. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | GoPro GoPro MAX2 |
| Brand | GoPro |
Product Properties | |
| Type | Action Camera |
| Video Resolution (max) | 8k |
| Still Picture Resolution (MP) | 12 |
| Max. Frames per Second (FPS) | 100fps |
| Colour | Black |
| Image Stabilization Type | Digital |
Picture | |
| Recordable Files | H.265 (HEVC), MP4, 36P, JPG, GPR, WAV |
| Video Resolutions | 7680x3840 (24, 25, 30fps), 5376x2688 (25, 30, 50, 60fps), 3328x1664 (50, 60, 90, 100fps), 3840x2160 (24, 25, 30, 50, 60fps), 2160x3840 (24, 25, 30, 50, 60fps), 4000x3000 (24, 25, 30, 50, 60fps), 1080x1920 |
| Image Stabilization | Yes |
Features | |
| Built-In Light | Yes |
| Night Shot | Yes |
| App Control | Yes |
| Built-In Flash | No |
| Features | GPS, Waterproof, Timelapse, Voice Controlled |
| Still Pictures | Yes |
Connections | |
| USB Version | USB 3.0 |
| USB | Yes |
| USB Type | USB-C |
| HDMI | No |
| Connections | USB Type-C |
Sensor | |
| Sensor Size | 1/2.3 |
Image Resolution | |
| Still Picture Resolutions | 7680x3840 |
Display | |
|---|---|
| Display Size | 1.82 " |
| Viewfinder | No |
| Display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
Storage | |
| Flash Memory | No |
| SD Type | microSD |
Lens/Zoom | |
| Aperture (Wide-Tele) | F1.8 |
| Max Focal Length (35mm Equiv) | 26.0 mm |
| Min Focal Length (35mm Equiv) | 14.0 mm |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Wi-Fi | Yes |
Recording | |
| Sound | Stereo |
| Recordable Files | HEVC/H.265 |
Power Source | |
| Type of Battery | Built-in Battery |
Measures | |
| Weight | 195.0 g |
| Height | 69.7 mm |
| Width | 64.0 mm |
| Depth | 48.7 mm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2025-09-24 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.