
Surround Amplifier, 7.2
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Yamaha RX-V6A is €681.08. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Yamaha RX-V6A |
| Brand | Yamaha |
Type | |
| Type of surround setup | 7.2 |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Surround Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| HDR Type | HDR10+, Dolby Vision |
| Upscaling of Image | Yes |
| QMS | Yes |
| VRR | Yes |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| ALLM | Yes |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| DAC Resolution | 384kHz/32-bit, 96kHz/24-bit, 24/384khz-bit |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | Yes |
| Built-in DAC | No |
| Bridgeable | No |
| App Control | Yes |
| Certification | CEC (Consumer Electronics Control) |
| DSP | Yes |
| Type of Calibration | YPAO, Auto Sound Calibration (ASC) |
| ARC | ARC, eARC |
Display | |
| Display | Yes |
Watt | |
| Output per Channel (8 ohm) | 125 W |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.1 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Surround, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos |
| Audio File Formats | WAV, AIFF, WMA, MP3, FLAC, iOS, AAC, DSD, ALAC |
| Radio | AM, FM |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Speaker Connection, Coaxial S/PDIF, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, USB-A, RCA (Line), RCA (Phono), HDMI |
| No. of Coaxial S/PDIF | 1 pcs |
| No. of 12V Trigger | 1 pcs |
| No. of RCA (Line) | 3 pcs |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
| No. of HDMI | 7 pcs |
| No. of Sub Out | 2 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 9 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| No. of 3.5 mm Jack | 1 pcs |
| No. of RCA (Line) Out | 2 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of 6.3 mm Jack Out | 1 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | HDMI, RCA (Line), 12V Trigger |
Wireless | |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Codec | SBC, AAC |
| Supported Apps | AirPlay 2, MusicCast, Spotify Connect |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 17.1 cm |
| Depth | 37.7 cm |
| Width | 43.5 cm |
| Weight | 9.8 kg |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2020-09-04 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.