*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for ASUS ROG Strix XG27AQWMG 26.5" QHD OLED 280Hz Gaming Monitor is €575.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Strix XG27AQWMG 26.5" QHD OLED 280Hz Gaming Monitor |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Panel Type | OLED |
| OLED Type | WOLED |
| Surface Treatment | Glossy |
| Contrast | 1500000 :1 |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Screen Size | 26.5 " |
| Energy Class | F |
| Response Time | 0.03 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Pixel Size | 0.229 mm |
| Response Time (Exact Value) | 0.03 ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Refresh Rate | 280 Hz |
| Brightness (Nits) | 1500.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display | OLED |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Curved Screen | No |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 2 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| Thunderbolt | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption HDR (1000h) | 50.0 kW/h |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 25.0 kW/h |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 6.7 kg |
| Width | 60.5 cm |
| Depth With Stand | 18.8 cm |
| Height With Stand | 50.0 cm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2025-10-26 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.