
16" Intel Core i9, 1.6 GHz, 32 GB RAM, 2 TB SSD
Try flexible payments with
Lowest price for ASUS ROG Strix SCAR 16 G634JZ-NM041W is -. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Strix SCAR 16 G634JZ-NM041W |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Series | ASUS ROG |
| Colour | Black |
| Screen Size | 16.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 1100.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Storage | |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 2 TB |
| Optical Drive | None |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. RAM Supported | 32 GB |
| Number of RAM Slots | 2 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 13980HX |
| Processor | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Processor Model | 13980HX |
| Processor Cores | 24 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 4080 |
| Graphic Card Memory Size | 12 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 2.26 cm |
| Depth | 26.4 cm |
| Width | 35.4 cm |
| Weight | 2.6 kg |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2023-12-14 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.