
158" Intel Core i9, 1.6 GHz, 32 GB RAM, 1 TB SSD
Try flexible payments with
Lowest price for ASUS ROG Strix SCAR 18 Gaming Laptop G834JYR-R6019W is -. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Strix SCAR 18 Gaming Laptop G834JYR-R6019W |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Series | ASUS ROG |
| Release Year | 2024 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 158.0 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 1100.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Screen Type | LED |
| Response Time | 3.0 ms |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2024-03-04 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Memory | |
| RAM | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. RAM Supported | 64 GB |
| Number of RAM Slots | 2 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 4090 |
| Graphic Card Memory Size | 16 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Processor | |
| Processor Model | 14900HX |
| Processor | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Processor Model | 14900HX |
| Processor Cores | 24 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Measures | |
| Height | 3.0 cm |
| Depth | 29.4 cm |
| Width | 39.9 cm |
| Weight | 3.1 kg |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.