
Radeon RX 5700 XT
Lowest price for MSI Radeon RX 5700 XT MECH OC is €577.82. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI Radeon RX 5700 XT MECH OC |
| Brand | MSI |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 5700 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Release Year | 2019 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 2560 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 1670 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | Yes |
| GPU Clock Speed Boost | 1925 MHz |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connector | 1x8-Pin, 1x6-Pin |
Connections | |
|---|---|
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.0b |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Memory | |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Compatibility | |
| DirectX | 12.0 |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Length | 232.0 mm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2019-08-19 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.