
Radeon RX 570
Lowest price for ASUS Radeon RX 570 ROG Strix Gaming OC HDMI DP 8GB is €503.88. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS Radeon RX 570 ROG Strix Gaming OC HDMI DP 8GB |
| Brand | ASUS |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 570 |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 2048 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 1178 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | Yes, No |
| GPU Clock Speed Boost | 1310 MHz |
Display | |
| Resolution (max) | 5120x2880 pixels, 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 450W |
| Power Connector | 1x8-Pin |
Compatibility | |
| DirectX | 12.0 |
Connections | |
|---|---|
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | DisplayPort, DVI, HDMI |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of DVI | 2 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.0b |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Memory | |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Clock | 7000 MHz |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR5 |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Length | 240.0 mm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2019-12-12 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.