
DLP, 16:9 1920x1200
Try flexible payments with
*If you do not meet the repayments on your BNPL agreement, your account will go into arrears. This may affect your credit report, which may limit your ability to access a BNPL agreement in the future. Please shop responsibly. 18+ ROI residents only. Credit subject to status. APR 0%. Terms and conditions and late fees app.
Lowest price for Viewsonic LS831WU is €3,331.08. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Viewsonic LS831WU |
| Brand | Viewsonic |
Type | |
| Type of Projector | Standard, Ultra Short-Throw |
| Technology | DLP |
Product Properties | |
| Properties | Remote Control, Built-in Speakers |
| Noise Level (normal mode) | 34 dB |
| Colour | White |
| Noise Level (eco/low/whisper mode) | 29 dB |
| Lamp Life (standard mode) | 20000 h |
| Projection Distance (min) | 0.6 m |
| Projection Distance (max) | 0.7 m |
Features | |
| Can Run on Batteries | No |
Connections | |
| HDCP Version | 2.2 |
| Inputs | Ethernet, USB |
| 12v trigger | 1 |
| 3.5mm (AUX) Out | 1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
| HDMI | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1200 |
Power Supply | |
| Power Consumption (normal) | 504.0 W |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Picture | |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Keystone Adjustment | Horizontal, Vertical |
| Brightness (ANSI) | 4500 |
| Zoom | Digital |
| Image Settings | Keystone Corrections, Zoom, Focus |
| Focus | Manual |
| Supported Picture Formats | 1080i, 1080p, 576p, 480i, 480p, 576i, 720p |
| HDR | No |
| Light Source | Laser |
| Zoom Ratio (digital) | 2 x |
| Contrast (dynamic) | 3000000 :1 |
| 3D | No |
Measures | |
| Weight | 9.9 kg |
| Width | 492.0 mm |
| Depth | 387.0 mm |
| Height | 157.0 mm |
Additional Info | |
| Created at Klarna | 2021-08-12 |
Have you noticed anything unusual with this product? Please .
Choose your region
Klarna offers flexible payments globally.
Copyright © 2005-2026 Klarna Bank AB (publ). Klarna Bank AB (publ), trading as Klarna, is authorised by the Swedish Financial Supervisory Authority in Sweden and is regulated by the Central Bank of Ireland for consumer protection rules. Please shop responsibly, 18+, ROI residents only, T&Cs apply. Credit subject to status.